Yunanistan’dan dikkat çeken Anti-SİHA atılımı: Adaları kuşattı

Yunan medyasında çıkan haberlere nazaran Atina hükümeti Ege’deki adalara ve kritik noktlara anti-drone sistemleri yerleştirdi.

Hükümet Bayraktar TB-2 ANKA-S SİHA’larına karşı adalara iki ay evvel İsrail imali drone-savar sistemlerini yerleştirmeye başladı.

Yunan basını bu yerleştirme süreçlerinin ‘gizlilik içinde’ yürütüldüğüne dikkat çekti.

SAVUNMA SİSTEMLERİNİN HEDEFİ

Eurnews’in Yunan medyasına dayandırdığı habere nazaran, sistemlerin yerleştirilme hedefi bölge semalarında uçan insansız hava araçlarına jamming uygulamak suretiyle misyonlarını yerine getirmeyi önlemek.

Programın büyük bir kapalılık içinde yürütüldüğü fakat son günlerde basına sızması nedeniyle hükümetin rahatsızlık duyduğunu yazıldı.

400 MİLYONLUK 3 ADET REAPER ALIYORLAR

Yunanistan Başbakanı Kiryos Miçotakis’e 400 milyon euroya mal olacak 3 Amerikan üretimi MQ-3 Reaper insansız hava aracının alınması teklifi sunulacak.

Yunanistan daha evvel İsrail’den Heron insansız araçları kiralamıştı. Heron’lar halihazırda Yunanistan’da operasyonel durumda bulunuyor.

F-35 İÇİN DE BAŞVURDU

Adeta bir savaşa hazırlanan Yunanistan ordusu, Türkiye’nin programdan çıkarıldığı 20 adet F-35 uçağı sipariş etti.

ABD’ye resmi talep gönderen Yunan hükümetine ne karşılık verileceği ise şimdi aşikâr değil.

“SÜRECİN BİR PARÇASIYDI”

Öte yandan Miçotakis NATO tepesi sonrası yaptığı açıklamada, bir F-35 hava filosu almak istediklerini ve ikinci bir filo için de opsiyonu bulunduklarını belirterek “geçtiğimiz günlerde gönderdiğimiz talep mektubu bu sürecin bir kesimiydi,” sözlerini kullandı.

Miçotakis uçakların teslimatının 2027-2028 içerisinde başlamasını beklediklerini belirtti.

HAVA ÜSTÜNLÜĞÜ YUNANİSTAN’A GEÇEBİLİR

Uzmanlar, Yunanistan’ın F-35 savaş uçaklarını alması, Türkiye’nin ise savaş uçakları filosunu modernize edememesi halinde Ege’de hava üstünlüğünün Yunanistan’a geçebileceği görüşünü lisana getiriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen hafta ABD Lideri Biden ile görüşmesinde F-16 savaş uçağı alımını görüşmüş, Biden satışa olumlu baktığını lisana getirmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.