Binance U Dönüşü Yaptı: 7 Altcoin Delist Olmayacak!

Binance, birkaç AB ülkesinde bir düzine gizlilik coinini listeden çıkaracağını duyurmuştu. Ancak, kripto para borsası, bu kararından kısmi olarak geri adım attı. Böylece, gizlilik odaklı yedi altcoin liste dışı kalmaktan kurtulmayı başardı.

Binance, MiCA yönetmeliği ışığında gizlilik coin trade’ini sonlandıracak

Mayıs ayında Binance Fransa, İtalya, İspanya ve Polonya’daki müşterilerine bir e-posta gönderdi. Mesajda, anonim işlemlere olanak tanıyan 12 kripto para birimi için alım satım hizmeti sunmayı durduracağını belirtti. Bu durum, Monero, Dash ve Zcash gibi büyük gizlilik coinlerini etkiledi. Bu arada, de-list olacak altcoin’ler arasında XVG ve SCRT gibi daha az tanınan tokenler de vardı.

Karar, Avrupa Birliği’nin Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) düzenlemesini kabul etmesinin ardından geldi. MiCA, kripto işlemlerine önemli ölçüde “seyahat kuralı” getiriyor. Bu nedenle, gizlilik coin’lerinin ticaretinin AB yasalarına aykırı düşmesine neden oluyor. Seyahat kuralı, kripto varlık hizmet sağlayıcılarının kripto transferlerinin göndericisi ve alıcısı hakkında belirli bilgileri toplamasını gerektiriyor. Ancak bu gereklilik, Monero gibi gizliliği artıran coinlerin temel ethosuna ters düşüyor. Çünkü, en başından beri, anonim işlemlere olanak sağlamak bu tür tokenların ana amacıydı.

Binance’in bu tür kripto paralara desteğini sonlandırma kararı, Avrupa’daki gizlilik coinleri savunucuları için sadece son darbeyi işaret ediyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, daha önce Kraken, Huobi ve Bittrex gibi büyük borsalar Monero ve Dash gibi kripto paraları listeden çıkardı. Başka yerlerde, Dubai, Japonya ve Güney Kore gibi yerlerdeki yetkililer, anonimliği artıran kriptoya yönelik baskıları konusunda daha net davrandılar. Bu ülkelerde hükümetler gizlilik coinlerini tamamen yasaklamak için harekete geçti. Bu doğrultuda, ticaretlerini ve ihraçlarını açıkça yasakladılar.

Listeden çıkarılmaktan kurtulan yedi altcoin

Binance başlangıçta 26 Haziran’dan itibaren etkilenen tüm tokenlerin alım satımını durduracağını söyledi. Ancak bu hafta, Verge ve Secret’ın arkasındaki ekipler, borsa listesinden çıkarılma çılgınlığından kurtulduklarını bildirdi. Perşembe günü Verge, XVG’nin Binance’in gizlilik coinleri üzerindeki alım satım kısıtlamalarından etkilenmeyeceğini belirtti. Bu arada, Secret Network Cuma günü Binance’in Avrupa ülkelerinde SCRT’yi listeden çıkarmayacağını paylaştı. Son gelişmeyle, XVG ve SCRT’nin yanı sıra Decred (DCR), Navcoin (NAV), Zcash (ZEC), Dash (DASH) ve PIVX’in de borsada listelenmeye devam edecek.

Binance, neden U dönüşü yaptı?

Binance’in gizliliği artıran yedi coinin uyumluluk risklerini yeniden değerlendirmesiyle birlikte önemli sorular ortaya çıkıyor. Yani, U dönüşüne ne sebep oldu? Ve neden bazı gizlilik coinleri kabul edilirken diğerleri kabul edilmiyor?

Cevaplardan biri, Monero’daki beğenilerin baştan sona gizlilik coinleri olması olabilir. Ancak etkilenen diğer tokenlar çeşitli kullanım alanları sunuyor. Örneğin, Monero her zaman anonim işlemlere olanak sağlamakla ilgiliydi. Ancak, son zamanlarda Secret Network (SCRT)’nin akıllı sözleşmeler platformu olarak işlevini vurguladı. Bu açıdan bakıldığında, teknoloji paranın izini gizlemekle daha az ilgili. Bunun yerine Secret Network, kullanıcıların hassas verileri on-chain depolamasını odağına alıyor.

Ancak gizlilik coinleri satın alma ve kullanma hakkını destekleyenler için finansal işlem kayıtları kişisel veri kapsamına giriyor. Bu nedenle, işlemlerin anonimleştirilmesine yönelik araçların diğer veri koruma araçları kadar önemli olduğunu savunuyorlar. Bu açıdan bakıldığında, Binance’in son kararı teknoloji için bir umut ışığı sunuyor. Mahremiyet savunucuları, devlet gözetimi karşısında bu tür tokenların finansal özgürlüğü güvence altına almaya yardımcı olduğunu savunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx