Bitcoin 2023’ün Rekorunu Kırdı: En Yükseğe Ulaştı!

Şu anda kripto piyasalarını hareketlendiren tek şey büyük kardeş Bitcoin. Kripto kralı, altcoin ilgisizliği devam ederken ve ayı piyasası derinleşirken bu yıl en yüksek piyasa hakimiyetine ulaştı.  Bitcoin genellikle büyük piyasa döngülerinde ilk hamleyi yapar ve altcoinler geride kalır. Bu durum, mevcut döngüde özellikle belirgindir. Çoğu altcoin hala zirvelerinden %80-90 aşağıda seyretmektedir.  İşte detaylar…

Bitcoin hakimiyeti yüzde 90’ın üzerinde

TradingView’e göre Bitcoin hakimiyeti bu hafta yüzde52,17 ile 2023’teki en yüksek seviyesine ulaştı. Haziran sonunda yüzde 50’yi aşmış ancak Ağustos ayında yüzde 49’a gerilemişti.  1 Ocak’ta BTC’nin pazar payı sadece yüzde 42’ydi, bu nedenle tüm yıl boyunca net bir yükseliş trendiyle istikrarlı bir şekilde arttı. Dahası, BTC hakimiyeti FTX çöküşünün ardından Kasım ayı sonlarında yüzde 40’ın altına düştü. Mevcut seviyelerden daha yüksek olduğu son zaman, boğa piyasasının zirvesinden altı ay önce, Nisan 2021 başlarıydı.  Halving yaklaştıkça ve Bitcoin likidite ve ilgi çektikçe bu eğilim devam edebilir. Ancak, bazı analistler önce son bir çıkış öngörüyor.

Toplam piyasa değeri 1,1 trilyon dolar civarında seyrediyor, bu da pazar payının altcoinlerin aleyhine olduğu anlamına geliyor. Ethereum yedi ayın en düşük seviyesine geriledi ve altcoin piyasasının geri kalanı da bunu takip ediyor.  Birçok altcoin Mayıs 2021’de, Bitcoin’den ve daha geniş kripto piyasasından altı ay önce zirveye ulaştı. O halde, 29 aylık bir ayı piyasasının ardından hala ‘büyük kardeş’ BTC’nin yarım yıl gerisinde kalmaları mantıklı.  Kripto analisti “Moustache”, Bitcoin hariç toplam piyasa değeri için iki buçuk yıllık düşen bir kamadan bir kopuş gözlemledi. “Eğer altcoinlerin düşüş eğiliminde olduğunu düşünüyorsanız, şaşırmak üzeresiniz,” dedi.

Kripto para piyasası ne durumda?

Bitcoin ve kardeşleri için kısa vadeli görünüm, özellikle altcoinler için hala oldukça acımasız. Toplam piyasa değeri, altcoinleri saran kırmızı bir denizle birlikte gün içinde yüzde 1,1 düştü.  BTC, 28.310 dolarlık önemli bir direnç seviyesinin üzerinde kalmaya devam ediyor. Zira geçtiğimiz hafta yüzde 5,4 değer kazandı.  Bununla birlikte, Ethereum tekrar 1.552 dolara düştü, Binance’in yerel BNB’si 210 dolara düşüşte yüzde 1,5 kaybetti ve XRP yüzde 1,8 düşüşle 0,481 dolara geriledi. Polygon, Litecoin, Shiba Inu ve Avalanche için daha büyük kayıplar ölçüldü. Önümüzdeki süreçte Bitcoin’in dominasyonunu sürdürüp sürdürmeyeceğini zaman gösterecek. Genel olarak altcoin projeleri için Bitcoin’in dominasyonu pek iyi bir gelişme değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx