Dev Bitcoin Opsiyonlarının Süresi Doluyor! BTC Düşer mi?

Bugün, yaklaşık 1 milyar dolarlık Bitcoin opsiyonlarının süresi doluyor. Bu da BTC fiyatı üzerinde daha fazla baskı oluşturacak. Neler bekleniyor?

Bitcoin fiyatı bugün, süresi dolan opsiyon sözleşmelerini fiyatlandıracak

Greeks Live’a göre yaklaşık 29.000 Bitcoin opsiyon sözleşmesinin süresi bugün dolacak. Maksimum acı noktası, BTC’nin şu anda işlem gördüğü yere yakın olan 30.000 dolar. Maksimum acı, sözleşmenin sona ermesi üzerine en çok zararın verileceği en açık sözleşmelerin olduğu seviyeyi ifade eder. BTC şu anda bu seviyenin sadece 100 dolar üzerinde işlem görüyor.

Bugünün vadesi dolan sözleşmeler için satım/alım oranı 0,76’dır. Bu da nispeten biraz yükselişe işaret ediyor. Bu metrik, satıcı (short) sözleşmelerinin sayısını long sözleşmelerinin sayısını böler. Birin altındaki oranlar, daha fazla alım (long) sözleşmesi olduğu anlamına gelir. Bu da dayanak kripto para birimi için yükseliş eğilimi olduğunu gösterir.

Neler bekleniyor?

Türev alım satım veri kaynağı Greeks Live, kripto rallisinin sürdürülebilir olmadığını söyledi. Konu hakkında bir raporda şunlara yer veriyor:

Volatilite bu hafta artmaya devam etti ve Hong Kong’un stablecoin planları gibi birçok olumlu uyarana rağmen ralli açıkça sürdürülebilir değildi. BTC ve ETH’de kısa vadeli satın alma nispeten ucuz. Ayrıca, uzun vadede volatilitede bir düşüş artık kaçınılmaz bir eğilim gibi görünüyor.

https://twitter.com/GreeksLive/status/1677172137814274048

Ethereum’da kritik bir güne hazırlanıyor

Ek olarak, yaklaşık 220.000 Ethereum opsiyon sözleşmesi de bugün sona erecek. 410 milyon dolarlık kavramsal bir değere ve maksimum acı noktası 1.875 dolara sahipler. ETH opsiyonları için alım/satım oranı 0,48. Yani alım sözleşmelerinin neredeyse iki katı kadar.

Glassnode: Bitcoin opsiyonlarına olan ilgi ve işlem hacmi artıyor

On-chain analitik platformu Glassnode, 5 Temmuz’da Bitcoin opsiyonları için artan açık pozisyon (OI) gözlemledi. Açık pozisyon (OI), henüz kapanmamış türev sözleşmelerin toplam sayısını ifade eder. Bu gözlem, piyasa yatırımcılarının risk tanımlı türev enstrümanlara olan ilgisinin arttığını gösteriyor.

Yatırımcılar, riski belirli bir şekilde tanımlayan ve belirli bir vadeye sahip olan opsiyon sözleşmeleri gibi enstrümanları daha fazla tercih ediyorlar. Bu trend, yatırımcıların risk yönetimi stratejilerini uygulamak ve portföylerini daha iyi şekillendirmek için türev enstrümanları tercih ettiklerini gösteriyor.

https://twitter.com/glassnode/status/1676915918679490560

Kripto para piyasası ne durumda?

Kripto piyasaları üst üste dördüncü gün geri çekiliyor. Şu anda gün için %1,5 daha düşerek 1,21 trilyon dolara geriledi. Ayrıca BTC bu ay ilk kez 30.000 doların altına düştü. Bu gerileme, BTC’nin 29.904 dolara düştüğü 7 Temmuz sabah saatlerinde meydana geldi. Ethereum ise %4’lük bir düşüşün ardından 1.860 dolar bölgesinde acı çekiyor. Kriptokoin.com olarak balinaların son haftalarda ETH sattığını raporlamıştık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx