Milyarder Bezos’un sıradan bir günü: Kırmızı çizgisi ortaya çıktı


Jeff Bezos artık Amazon’u yönetmiyor olabilir ama meşgul olmaya devam ediyor.

Forbes’a göre Amazon’un kurucu ortağının net serveti 203 milyar dolar.

Bezos, çevrimiçi perakende devi Amazon’u kurmanın yanı sıra, The Washington Post’un ve bir havacılık şirketi olan Blue Origin’in de sahibi…

Bezos, Blue Origin’e odaklanmak için 2021’de Amazon’un CEO’luğundan istifa etti. Rolü Andy Jassy devraldı.

2019’dan beri nişanlısı Lauren Sánchez ile birlikte.

Peki teknoloji imparatoru için günlük hayat nasıl geçiyor… Lauren Sánchez, Vogue ile yaptığı röportajda çiftin sabah rutinlerini anlattı.

Bezos her sabah alarmın yardımı olmadan doğal bir şekilde uyanıyor.

Bezos yeterince dinlenmeye dikkat ediyor; her gece sekiz saat uyuyor. Eski CEO, 2021’de CNBC’ye, daha az uyuyup daha üretken olabileceğini ancak kararlarının kalitesinin daha düşük olacağını ve buna değmeyeceğini söylemişti.

Bezos, Washington DC Ekonomi Kulübü toplantısında şunları söylemişti: “

“Sabahları golf oynamayı seviyorum. Gazete okumayı severim. Kahve içmeyi severim.”

Bezos ve nişanlısı, sabaha doğrudan telefonlarına bakmak yerine günlük tutarak başlamayı seviyor.

Sánchez röportajda “Her gün olmasa da haftanın 3 günü bunu yapıyoruz” diyor.

Sánchez, ilk kim uyanırsa kahveyi onun yaptığını söylüyor.

Amazon’un milyarder kurucusu, sabah kahvesini kendiliğinden ısınan Ember kupasında içerken Sánchez, Bezos’un kendisine Amazon’dan aldığı “yine aşırı seksi uyandım” yazan kupayı kullandığını söylüyor.

Bezos’un ailesiyle kaliteli zaman geçirmek için hiçbir zaman sabahın erken saatlerinde toplantı planlamadığı biliniyor ve sakin sabahları seviyor.

Sánchez, Bezos’un her sabah kızı Ella’yı okula bırakmadan önce “öğrenemeyeceğim hiçbir şeyi öğrenmeyin” diye seslendiğini söylüyor. Bu seri günlük rutinlerinin vazgeçilmezi haline geldi ve artık kızı onun için bitiriyor.

Bu seri günlük rutinlerinin vazgeçilmezi haline gelmiş…

Bezos ayrıca kardiyo ve halter için spor salonuna gitmeden önce nişanlısıyla gazete okuduğunu ve sohbet ettiğini söylüyor ve ekliyor:

“Çoğu gün spor salonuna gitmek benim için o kadar da zor değil, ancak bazı günler gerçekten zor oluyor ve yine de yapıyorum”

Milyarder neredeyse her gün spor salonuna gittiğini söylüyor. Ancak Sánchez aynı egzersizleri yapmadıklarını belirtiyor.

Sánchez, Vogue röportajında nişanlısı için “O benden tamamen farklı bir seviyede, spor salonunda bir canavar.” ifadelerini kullanıyor.

Bezos, Lex Fridman podcast’inde iyi bir gününde 30 dakika kardiyo, 45 dakika da halter veya direnç antrenmanı yaptığını söylemişti.

Yoğun toplantılarını öğleden önce yapmayı seviyor. Washington DC Ekonomi Kulübü’ne “Yüksek IQ toplantılarımı öğle yemeğinden önce yapıyorum” açıklamasında bulunmuştu.

Bezos genellikle öğleden sonralarını yüksek yoğunluklu toplantılardan uzak tutuyor.

Günün ilerleyen saatlerinde “yüksek IQ toplantısı” gerektiren bir şey ortaya çıkarsa Bezos genellikle bunu bir sonraki güne erteliyor.

Yemekler söz konusu olduğunda Bezos’un sıra dışı yemeklerden hoşlanan bir tadı var. Bir keresinde iguana yerken fotoğraflanmıştı.

Bezos ve Sánchez yemek yapmayı seviyor. Sanchez, Bezos’un fritözde churros yaptığını, bu tarifin Kübalı büyükbabasından kalma bir tarif olduğunu söylüyor.

Bezos, Amazon’dan ayrıldığından beri hiçbir zaman olduğundan daha fazla çalışmadığını söylemişti.

Bir podcast’te Lex Fridman’a, gününün belgeleri okumak ve şahsen veya Zoom üzerinden toplantılar yapmakla geçtiğini söylemişti.

Bezos, en sevdiği kısmın teknoloji, en az sevdiği kısmın ise organizasyonu inşa etmek olduğunu söylüyor.

Düşünme konusunda çok az geri adım attığını söyleyenm milyarder, odaklanma konusunda çok iyi olduğunu ancak katı bir programa uymadığını belirtiyor.

Lex Fridman’a gezmeye inandığını ve “dağınık” toplantılarının sıklıkla fazla mesai yaptığını söylemişti.

Nişanlısına göre aile film geceleri Bezos’un evinde bir cumartesi gecesi geleneği.

Sanchez “Tabii ki Jeff’in en sevdiği film Oppenheimer’dı, ben ise Barbie’yi seviyorum. İşte bizi iki filmde özetlemiş oluyorsunuz.” ifadelerini kullanıyor.

Amazon şu anda “Yüksek Şatodaki Adam” ve “Şeffaf” gibi birçok popüler orijinal diziyi yayınlıyor ancak eski Amazon CEO’su bir ‘Trekkie’ yani Star Trek hayranı.

Bezos, 2016 yapımı “Star Trek Beyond” filminde sürpriz bir rol bile almıştı.

Bezos’un “Star Trek”i izlemenin dışında uzayla ilgili başka bir hobisi daha var: Denizaltıda süzülerek eski NASA roketlerini aramak.

Lauren Sanchez, Bezos’un akşam 21.30’da yattığını söylüyor. Bezos uykuya verdiği önemi “Yorgun veya huysuz olduğunuz için bu kararların kalitesinin düşük olması gerçekten buna değer mi?” sorusuyla her fırsatta dile getiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx