‘Müjde ‘ tepkisi: Emekliler isyanda

Milli Gazete’den Mehmet Fahri Özkan’ın haberine göre Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, ödemenin sürekli olması için çağrıda bulunurken, Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün sorunlara karşı köklü bir düzenleme gerektiğini belirterek emeklinin beklentisinin karşılanmadığını kaydetti. Tüm Emeklilerin Sendikası Genel Başkanı Zeynel Abidin Ergen ise yapılacak ödemenin yerel seçimlere yönelik olduğunu ifade etti.

Emekliler bir süredir maaşlarına yapılacak düzenlemeye ilişkin haber beklerken, iktidar ise çalışmanın yapıldığını duyurmuştu. Kabine toplantısının ardından açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilere yönelik olarak bir defaya mahsus 5 bin TL verileceğini “müjde” olarak duyurdu. Verilecek olan 5 bin TL’nin fiili çalışan emeklilere verilmeyeceği belirtilirken, ödemelerin Kasım ayının ilk yarısı itibari ile hesaplara yatırılacağı duyuruldu. Emekliler ise verilecek ücrete tepki gösterdi.

“ÖDEME TEK SEFERLİK DEĞİL SÜREKLİLİK İÇERMELİDİR”

Emeklilere verilecek tek seferlik 5 bin TL ödemesine ilişkin yazılı açıklama yayınlayan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, emekli aylıklarına yönelik olarak 7’nci Dönem Toplu Sözleşme masasında sundukları teklifi hatırlatarak, “Başta kamu görevlisi emeklileri olmak üzere emeklilere yapılacağı duyurulan ödeme tek seferlik değil süreklilik içermelidir. Memur-Sen olarak 7’nci Dönem Toplu Sözleşme masasında kamu görevlisi emeklilerinin sorunlarının çözümüne yönelik kalıcı ve görev aylığı ile emekli aylığı arasındaki ilişkiyi onaracak şekilde teklif sunmuştuk. O gün ifade ettiğimiz gibi bugün bir kez daha ifade ediyoruz ki, kamu görevlilerine Temmuz ayında yapılan 8 bin 77 TL’lik ödeme, kamu görevlisi emeklilerine de yansıtıldığında sorun çözülecek, çalışan, emekli arasındaki maaş farklılığı azaltılacaktır” ifadelerini kullandı.

“BU SORUNLAR BÖYLE KÜÇÜK RAKAMLAR İLE HALLEDİLEMEZ”

Yapılacak ödemeden çalışmaya devam eden emeklilerin faydalanamayacağına dikkat çeken Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, yapılacak ödemenin yetersiz olduğunu ve tek seferlik olmaması gerektiğini belirterek, “5 bin TL ile neyi çözeceksiniz. Zaten bize verilen yüzde 25’lik zam 3 aylık enflasyon ile elimizden alındı. Emekli 3 ay daha ekside kalacak. Biz istedik ki her kesimin hayatına dokunuldu, emekliye de dokunulsun. Çalışan memura 8 bin 77 TL’lik aylık artış yapıldı, emekli üvey evlat mı? Türkiye’nin her tarafında emekli isyan ediyor. Karakış kapıda. Kışa nasıl girecek milyonlarca emekli? Emekli seyyanen bir artış bekliyordu. Biz Cumhuriyet’in 100’ncü yılını kutlarken buna yakışır 10 bin lira verilmeli dedik. 10 bin lira verilseydi ve seyyanen olsaydı yaraya merhem olabilirdi. Bu rakamlar ile geçinilemiyor. Rakamlar uçmuş. Bu sorunlar böyle küçük rakamlar ile halledilebilecek şeyler değil köklü bir düzenleme gerekli” dedi.

“VAR OLAN TEPKİYİ AZALTMAK İÇİN 5 BİN TL VERİLECEK”

Yapılan artışın tamamen yerel seçimlere yönelik olduğuna dikkat çeken Tüm Emeklilerin Sendikası Genel Başkanı Zeynel Abidin Ergen, milletvekillerinin sahada tepkiyle karşılaştığını belirterek, “Yapılan 5 bin TL’lik artış AK Parti ve MHP milletvekillerinin emeklilerin yüzüne bakamayacak hale gelmesinden dolayı, var olan tepkiyi azaltmak için verildi. Yerel seçimlerden önce verdikleri bir lokma ekmekten öte bir şey değil. Yılbaşında ise yerel seçimlere endeksli olarak artış gerçekleştirecekler. Yılbaşında zam dışında memura verilen 8 bin 77 TL’lik artışın emekliye de verilmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx