Piyasalar endişeli! Dolar ve Euro’da son durum ne? 15 Haziran 2023 döviz kurları…

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mehmet Şimşek’i ekonominin başına geçirmesinden sonra, birkaç yıldır sürdürdüğü düşük faiz politikasından vazgeçip vazgeçmeyeceği, Şimşek’in ekonomi yönetiminde ne kadar özgür olabileceği Türkiye gündeminde.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında bugün 10.00’da başlayacak Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısında verilebilecek mesajlar da piyasalarda takip edilecek. EKK‘ya TCMB Başkanı Gaye Erkan da katılacak.

Piyasalar yüzde 8.5’te bulunan politika faizinin önümüzdeki hafta belirgin bir şekilde yükseleceğine kesin gözüyle bakarken nereye kadar yükseleceği tahminleri yüzde 20 ile yüzde 40 arasında geniş bir bantta yayılıyor.

ERDOĞAN FAİZE EVET Mİ DEDİ?

Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Mehmet Şimşek’in getirilmesi ile başlayan ve TCMB’ye Erkan’ın atanmasıyla devam eden üst yönetim değişiklikleri sürdürülemez eleştirilerinin odağı olan ekonomi programında köklü bir değişim olarak görülüyor. Yatırımcılar bu bağlamda Erdoğan’ın faiz artışlarını kabul edip etmeyeceği yakından izliyorlardı.

Erdoğan dün, düşük faiz yanlısı görüşününün değişmediğini ancak Şimşek’in TCMB ile beraber atacağı adımları kabullendiğini söyledi. Bu açıklama Türkiye’nin uluslararası risk primini gösteren CDS’te 10 baz puan üzeri düşüş getirdi. Bankacılar sie piyasa tepkisinden daha da önemlisi açıklamanın “büyük bir endişeyi” ortadan kaldırdığını ifad ettiler.

Erdoğan “Ama Hazine ve Maliye Bakanımızın şu andaki düşüncesi noktasında, biz tabii kendisine burada atacağı adımları süratle, rahatlıkla Merkez Bankası’yla beraber atmasını kabullendik, ‘hayırlı olsun’ dedik ve bu şekilde de enflasyonu tek haneye düşürmekteki kararlılığımızı da bildirdik” dedi.

Bankacılar Erdoğan’ın daha önce faiz düştükçe enflasyonun da düşeceği yönündeki açıklamalarının yerini aynı anda “düşük faiz ve düşük enflasyon”un mümkün olduğuna dair ifadenin aldığına dikkat çektiler.

EN DÜŞÜK ENFLASYON VE POLİTİKA EN SON 2013 YILINDA GÖRÜLDÜ

Türkiye ekonomisinde hem düşük tek haneli enflasyon hem de yüzde 4.5’e kadar gerileyen politika faizi bir arada 2013 yılında yaşanmıştı.

Erdoğan, Erkan’ın TCMB ataması için ise, “Hafize hanımı Mehmet Bey tanıyordu ve kendisi bu teklifi bana getirdi. Biliyorsunuz ben kadro hareketine inanırım… Bu adımı hayırlısıyla attık. Tabii kendisine de gerekli olan beklentilerimizi söyledik” dedi.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Ekonomide büyük bir değişim yaşanıyor. Daha önce de bu değişimlerden kısa sürede vazgeçildiği için piyasa endişeli. Bu endişenin belki de en büyüğü faiz artışına siyasi tepkinin ne olacağı idi. Dün ‘kabullendik’ açıklaması bu endişeyi ortadan kaldırdı. Süreçte hiç endişe olmasa CDS 700’den 500’e değil 300’e düşerdi. Ben yine düşeceği yerin 300 olacağını ama bunun zaman alacağını düşünüyorum” dedi.

İç piyasada ise bankacılar kamunun döviz piyasasındaki belirleyici rolünün bitmediğini ancak seçim öncesindeki gibi TCMB rezervlerin TL’nin daha değerli bir seviyede tutulması için kullanımını da bugünlerde göremediklerini belirtiyor.

PİYASALARIN GÖZÜ FAİZ KARARINDA

Türkiye piyasaları yabancı yatırımcılara swap gibi devam eden kısıtlar nedeniyle tam anlamıyla açık değil. Piyasalar 22 Haziran’daki faiz kararı ve ekonomi yönetimindeki diğer atamaları beklemeye devam ediyor.

Piyasalar yarın Şimşek’in önce TÜSİAD ardından banka genel müdürleri ile bir araya geleceği toplantıyı takip edecekler.

Kamu kontrollü bir yapıdan serbestliğe geçişin ara dönemini yaşan dolar/TL’de tarihi zirve pazartesi günü görülen 23.77 seviyesi oldu.

TL, bu zirve seviyeye göre seçimlerin ilk turu öncesine kıyasla yüzde 17.6 değer kaybederken, yılbaşından bugüne kayıp yaklaşık yüzde 21.3 oldu. TL’nin son beş yıllık kaybı ise yüzde 80 civarında. Kur bu sabah saat 08.49’da 23.60 civarında.

Euro ise 25.58 civarında işlem görüyor.

KÜRESEL PİYASALARDA SON DURUM

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 17 aydır ilk defa faizleri sabit tutmasına rağmen yeni faiz artırımlarına açık kapı bırakmasının ardından dolar kayıplarının bir kısmını toparladı.

Politika faizini yüzde 5-yüzde 5.25 aralığında sabit tutan ABD Merkez Bankası (Fed), ekonomide tahminlerden güçlü gerçekleşen performans ve enflasyondaki yavaş düşüş nedeniyle faizleri yıl sonuna kadar yarım puan daha artırabileceğinin sinyalini verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir