Sivas, Uluslararası Bisiklet Turu’na ev sahipliği yapacak

Geçtiğimiz günlerde destansı bir organizasyona ev sahipliği yapan Sivas, şimdi de “Tour Of Yiğido” ile kapısını dünyaya açıyor.

Son günlerde hayata geçirdiği bisiklet organizasyonlarıyla tüm Anadolu’ya bisiklet sevgisi aşılayan Türkiye Bisiklet Federasyonu, unutulmaz yarışlarına bir yenisini daha eklemeye hazırlanıyor. Uluslararası Bisiklet Birliği’nin (UCI) takviminde yer alan ve T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Sivas Valiliği, Sivas Belediyesi ve Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından düzenlenecek uluslararası bisiklet turu “Tour of Yiğido”ya katılacak takımlar medeniyetlerin buluştuğu kent Sivas’ta mücadele edecek. 25-27 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek yarışta bisikletçiler, üç gün boyunca Sivas’ın doğal ve kültürel zenginliğine yakından şahit olacak.

 

Tour of Yiğido’da 3 gün 3 farklı etap

Bir bisiklet cennetine dönüşen Sivas, 25-27 Ağustos tarihleri arasında uluslararası sporcuları ağırlamaya hazırlanıyor. UNESCO Dünya Mirası’nda yer alan eserleri, lezzetli mutfağı, tarih boyunca medeniyetlere ev sahipliği yapan kültürü ve eşsiz coğrafyasıyla Anadolu’nun cazibe merkezi haline gelen Sivas’ta bisikletçiler 3 gün boyunca toplamda 323,3 km pedal çevirecek.

25 Ağustos Cuma günü Sivas Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı’ndan saat 10.00’da başlayacak olan yarış yine aynı noktada son bulacak ve bisikletçiler 7,1 km pedal çevirecek. Onlarca bisikletçi yarışın ikinci gününde milli mücadelemizin simge noktası Sivas Atatürk Kongre Müzesi önünden saat 09.00’da start alarak 146,2 km’nin ardından kaplıcaları ve şifalı sularıyla ünlü Sivas Altınkale’de son bulacak. Yarışın üçüncü ve son gününde bisikletçiler tekrar Sivas Atatürk Kongre Müzesi’nden saat 09.00’da yarışa başlayacak. Hititler’den Bizans’a, Osmanlı’dan Selçuklu’ya onlarca medeniyete ev sahipliği yapan Divriği’de ise “Tour of Yiğido” son bulacak. Yarışın en uzun parkuru olan 3. etapta sporcular 170 km boyunca sıcakla ve kendileriyle mücadele edecek.

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu: “Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, İpek Yolu, Mezopotamya Yolu üzerindeki kavşak noktası, tarihi zenginlikleri, kendine has kültürü ve halk ozanlarıyla gönlümüze taht kurmuş, Cumhuriyetimizin, Milli Mücadelemizin adımlarının atıldığı tarihin içinde yaşayan bir şehir Sivas. Yiğidoların şehri Sivas’ta yepyeni bir bisiklet yarışı projesini hayata geçirmekten dolayı çok heyecanlıyız. Gençlik ve Spor Bakanlığımızın değerli katkıları ile Sivas Valiliği ve Sivas Belediyesi’nin organizasyonu ile Tour of Yiğido, uluslararası pedalların katılımı ile Sivas’ta bisiklet kültürünün, bisiklet tutkusunun yaygınlaşması için pek çok gence ilham verecek. Tüm Sivas Halkını bu güzel yarışın heyecanına ortak olmaya davet ediyoruz.” dedi.

Yarış boyunca bisikletçilerin giyeceği formalar ise belli oldu. Tour of Yiğido’da; Sarı Forma: Yarış Lideri, Kırmızı Forma: En İyi Yokuşcu, Yeşil Forma: En Sprinter ve Beyaz Forma: En Genç Sporcu olarak birbirinden etkileyici parkurlarda sahibini bulacak.

Tour of Yiğido’ya 5 ülkeden 11 takım katılacak. 

 

“Tour of Yiğido” Takım Listesi:

 1. Spor Toto Cycling Team (Türkiye)
 2. Konya Büyükşehir Belediyesi (Türkiye)
 3. Beykoz Belediyesi Spor Kulübü (Türkiye)
 4. Karya Cycling Team (Türkiye)
 5. Velo Bursa Team (Türkiye)
 6. Cezayir Milli Takımı (Cezayir)
 7. Team Jeunes Talent (Cezayir)
 8. VC Fukuoka (Japonya)
 9. Katar Milli Takımı (Katar)
 10. Özbekistan Milli Takımı (Özbekistan)
 11. Terengganu Polygon Cycling Team (Malezya)

 

Tour of Yiğido yarışma programı: 

 

 1. Etap 25 Ağustos  (7,1 km)               Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı                           10.00
 2. Etap 26 Ağustos (146,2 km)           Kongre Müzesi Bahçesi-Sivas Altınkale              09.00
 3. Etap 27 Ağustos (170 km)              Kongre Müzesi Bahçesi-Sivas Divriği                 09.00

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx