Türkiye-Yunanistan görüşmelerinde 3+3 formülü

Türkiye’yi Vilnius’ta bekleyen ülkelerden biri Yunanistan. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yunanistan’da yeniden seçimin galibi olan Yunanistan Başbaşkanı Kiryakos Miçotakis’e yaptığı tebrik telefonunun ardından Miçotakis ile Erdoğan’ın Vilnus’ta görüşeceği ifade edildi.

Yunanistan Başbakanlık Basın Ofisinden yapılan açıklamada, Erdoğan’ın Miçotakis’i arayarak, Başbakanlık görevini üstlenmesi vesilesiyle tebrik ettiği belirtildi.

NATO ZİRVESİNDE BULUŞACAKLAR

Açıklamada, “Başbakan Miçotakis ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan 11-12 Temmuz’da Litvanya’nın Vilnius kentinde düzenlenecek NATO Zirvesinde buluşmaya karar verdi.” ifadesi yer aldı.

Yunanistan’ın görüşmedeki gündem maddelerinden biri ise Boğazlar’ın ismi. Geçtiğimiz günlerde Yunan gazetesi Kathimerini, Türkiye’yi konu alan bir haber yayımlamıştı. Gazete, ismini açıklamadığı kaynaklara dayandırdığı haberinde Brüksel’e giden ABD heyetinin İstanbul ve Çanakkale Boğazları ile ilgili çarpıcı bir ‘uzlaşı’ teklifini gündeme getirdiğini yazmıştı.

‘Boğazlar için Çift Adlandırma-ABD Formülü’ isimli haberinde Kathimerini, ABD heyetinin NATO’nun bölgesel planlarındaki karışıklığı gidermek için İstanbul ve Çanakkale Boğazları’nın isimlerinin değişmesini öngören bir teklif sunduğunu söylemişti.

Haberde, ABD heyetinin 1936 yılında imzalanan Montrö Sözleşmesi’ne atıfta bulunarak İstanbul ve Çanakkale Boğazları’nın Yunanca isimlerinin (Bosphorus ve Dardanelles) de kullanılmasının anlaşmaya uygun olduğunu, ancak bu ikiliğin NATO üyeleri arasında karışıklığa yol açabileceğini belirttiği ifade edilmişti.

Haberde, ABD heyetinin 1936 yılında imzalanan Montrö Sözleşmesi’ne atıfta bulunarak İstanbul ve Çanakkale Boğazları’nın Yunanca isimlerinin (Bosphorus ve Dardanelles) de kullanılmasının anlaşmaya uygun olduğunu, ancak bu ikiliğin NATO üyeleri arasında karışıklığa yol açabileceğini belirttiği ifade edilmişti.

Ankara’nın bu ‘uzlaşı’ önerisine şiddetle karşı çıktığı belirtilirken Yunan heyetinin ise Türk Boğazları tabiri nedeniyle öneriyi reddettiği bildirilmişti.

Gazete, ABD heyetinin bu önerisine Ankara’nın bu konudaki tavrının net olduğunu belirtirken, Yunanistan tarafının da iki farklı ismi kullanma önerisi ile ilgili şüpheleri olduğunu ve bu nedenle öneriyi kabul etmediğini vurgulamıştı.

GÖRÜŞMELER 3+3 ŞEKLİNDE YAPILACAK

Vilnius’taki Zirve’ye bir hafta kala Yunan gazetesi Kathimerini aynı konuyu yine manşetine taşıdı. Haberde Yunan diplomasisinin Erdoğan-Miçotakis görüşmesi öncesinde ‘çekincelerinin’ olduğundan bahsedildi.

Masada Boğazlar meselesinin de olduğundan bahseden Kathimerini, Atina’nın tavrının halen net olduğunu ifade etti.

Ayrıca toplantının formatıyla ilgili de bilgiler veren gazete, görüşmenin 3+3 şeklinde yapılacağını ifade etti. Buna göre Yunan tarafından Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Dışişleri Bakanı Yorgos Gerapetrik ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Alexandra Papadopoulou ya da onun yerine diplomatik danışman Anna Maria Boura katılacak. 3 siyasinin Türk tarafından da mevkidaşları ile görüşmesi bekleniyor.

Boğazlar meselesi haricinde var olan anlaşmazlıklardan kıta sahanlığı ile Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) sınırlarının da masadaki diğer konular olduğu ifade edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx