Yemeklerin rengi kaçacak! 220 milyon dolarlık dev krize gidiyor

Abdullah Demir yazdı

Türkiye’de salça, ketçap ve sos üretiminde kullanılan sanayi tipi domates tarımı ağırlıkla Ege, Güney Marmara ve İç Anadolu Bölgesinde yapılıyor. 2022 yılında salça, ketçap ve diğer ürünlerin ihracatı Türkiye’ye 200 milyon dolar getirdi. Ayrıca bu dev ihracat kalemi, 260.000 – 350.000 dekar civarı tarım arazisinde 210.000-350.000 kişiye istihdam sağlıyor.

Domates ihracatındaki kısıtlama Mayıs 2023’te kaldırılırken, salçadaki ihracat kısıtlamasına devam ediliyor. Geçen sene bu kısıtlamaya rağmen Avrupa ikincisi Türkiye’de 220 milyon dolar ihracat yaptı. Kısıtlama nedeniyle Türk firmaların depolarında hâlâ salça bulunuyor. Bu da fabrikaların domates alım fiyatlarını aşağıda baskılamaya yol açıyor. İhracat kısıtlaması nedeniyle deposundaki ürünleri eritemeyen fabrikalar, taze domates alımında fiyatları düşük tutmak zorunda kalıyor.

TABAN SEVİYE UYARISI

İşte bu noktada Mustafakemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Mehmet Aydemir, düşük fiyatın önümüzdeki yıl meydana getireceği hasarlara dikkat çekiyor. Domates fiyatlarının taban seviyesine uyarı yapan Aydemir “Tarlada domates hasat işlemi Ege Bölgesinde 15 Temmuz civarında başladı. Şu anda serbest piyasa domates fiyatları sözleşme fiyatlarından yaklaşık %25 düşük seyrediyor. Güncel serbest piyasa domates fiyatı 2 – 2,2 TL/kg seviyelerinde işlem görmekte” diye konuştu.

Şu an verilen fiyatların maliyetinin altında kaldığına dikkat çeken Aydemir, “İhracat kısıtlamasının devam ettirilmesi durumunda domates fiyatları daha da düşecek, ürün tarlada kalacak. Bunun neticesinde çiftçi bu sene çok büyük zarara uğrayacaktır.” diye uyarı yaptı.

Bir dekar domates yetiştirme maliyeti yaklaşık 22 bin TL’ye denk geldiğini belirten Aydemir, tehlikeleri şöyle anlattı:

“Çiftçimizin domates üretiminden zarar etmesi durumunda önümüzdeki yıllardaki domates tarımı bu durumdan çok olumsuz etkilenecek. Ülkemiz ekonomisi için çok faydalı bu tarım ürününden ülkemiz ve çiftçimiz faydalanamayacaktır. Bunun neticesinde ülkemiz çiftçileri daha düşük getirili, katma değersiz ürünlere yönelmek zorunda kalacaktır. Domates tarımının olumsuzluklardan zarar görmesi neticesinde, değer gören Türk salçası dünya pazarlarındaki payını ve önemini kaybedecek”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx