Z kuşağı izleyicileri ekranda daha az seks istiyor

Kaliforniya Üniversitesi akademisyenleri tarafından yapılan yeni bir araştırma Z kuşağının ekranda neler görmek istediğine dair ipuçları verdi.

Yıllık olarak hazırlanan “Teens & Screens” (Gençler ve Ekranlar) raporuna göre, günümüzün ergenleri seks ve travmalardan oluşan hikayeler yerine kendilerininki gibi hayatları yansıtan; belki daha çok platonik ilişki ve daha çok arkadaşlık ilişkisi görmek istiyor.

Rapor hazırlanırken 10 ila 24 yaşları arasındaki 1.500 ergenle anket yapıldı ve 13-24 yaşlarındakilerin çoğunluğunun (yüzde 51,5) romantik olmaktan ziyade arkadaşlık ve platonik ilişki merkezli daha fazla içerik görmek istediği ortaya çıktı. Ankete katılanların yüzde 47,5’i dizi ve filmlerde işlenen konular için seksin gerekli olmadığını söylerken, yüzde 44,3’ü medyada romantizmin aşırı kullanıldığını düşünüyor.

Gençler ayrıca kadın-erkek arkadaşların sonunda birbirlerine aşık olacağı beklentisinden de memnuniyetsizliklerini dile getirdiler. Örneğin 16 yaşındaki bir genç, “Her erkek ve kız arkadaşlığının bir noktada romantik olmak zorunda olmasından hoşlanmıyorum. Bazen insanlar sadece arkadaş olabilir” dedi.

UMUT DOLU İÇERİKLER GÖRMEK İSTİYORLAR

Araştırmanın bulguları, Z kuşağında cinsel ilişkinin azalmasıyla da ilişkilendirildi. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından 2021’de yapılan bir araştırmada, gençlerin yüzde 30’unun daha önce en az bir kez seks yaptıklarını söyledikleri belirtilirken, 2019 ve öncesinde cinsel ilişkiye girenlerin oranının yüzde 50’nin üzerinde olduğuna dikkat çekildi. Bu, 1990’dan beri her iki yılda bir gerçekleştirilen ankette şimdiye kadar kaydedilen en büyük düşüş oldu.

Gençlerin ekrandan beklentilerini ölçen raporda ayrıca zenginlik ve şöhretle ilgili arzu uyandıran içeriklerin onaylanmadığı da dikkat çekti. Ayrıca gençlerin yüzde 56’sı ise orijinal içeriği serilere, yeniden yapımlara veya uyarlamalara tercih etti. Z kuşağının görmek istediği konular arasında en çok tercih edilenler umut dolu, zorlukların üstesinden gelen insanların olduğu moral verici içerikler ve kendilerine daha çok benzeyen hayatları olan karakterlerdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx